fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Daha iyi YouTube Thumbnail nasıl hazırlanır?

YouTube üzerinde en önemli noktalardan biri olan küçük resim ile “İzleyicilerinizi nasıl etkileyebilirsiniz? Göze çarpan küçük resim tasarımları nasıl yapılır?

Başlıca bakmak gerekirse bir YouTube küçük resim tasarımı videonuzun içeriğini düzgün bir şekilde aktarmalıdır. İzleyici kitlesini o video için heyecanlandırmalı, merak uyandırmalıdır.

Bunları nasıl mı yapacağız?

Ana fikrinizi görselde kısa ve öz bir şekilde belirtin!

Video başlığınızla bağlantılı fakat aynı olmayacak şekilde videonuzun fikrini veya içinden belirli dikkat çekici bir kısmı görselde kısa ve öz bir şekilde vermeniz izleyicilerde merak uyandırabilir ve videoya tıklamalarını sağlayabilir.

Yazı tipinin önemi

Eğer başlığınızı veya yazacağınız metni 1. Maddede konuştuğumuz şekilde belirlediyseniz, gelelim yazı tipi kısmına. YouTube küçük resimlerinde yazı tiplerinin gerçekten önemli olduğuna inanıyorum. Çünkü YouTube kanalları adeta bir marka gibi, bütün YouTube küçük resimlerinizi aynı yazı tipinde hazırlarsanız kitlenizi de kendinize bir o kadar alıştıracak, göz alışkanlığı kazandıracaksınız. Aşağıda vereceğim örneklerde sizde yazı tipinin önemini anlayabilirsiniz. Örnek 1’de çok basit standart bir yazı tipi kullandım. Ardından Örnek 2’de kullandığım çarpıcı, modern yazı tipinin tasarıma olan etkisini görebiliyorsunuz.

Tasarım Örnek 1

Tasarım Örnek 2

Kontrast yaratın

Yukarıdaki başlıklar konuşup tartıştığımız gibi başlığı ve yazı tipini belirlediğimize göre biraz kontrast yaratmaktan bahsedelim. YouTube küçük resimleri için hazırlayacağımız görsellerde her zaman yüksek kontrast yaratmaya çalışacağız. Yani bir nevi yazıyı “patlatacağız.” Hazırlayacağınız görselde kullandığınız resim, resmin üzerindeki renkler, zemin renginiz ve yazı renginizi bir ahenk içinde kullanarak bir kompozisyon oluşturmayı deneyin.

Bazı kontrast örnekleri: Sarı üzerine siyah, siyah üzerine beyaz, siyah üzerine turuncu, siyah üzerine turkuaz, mor üzerine sarı

Alakalı, anlaşılır ve güzel bir resim kullanın!

Videonun içerisinden heyecan uyandıracak bir an, bahsettiğiniz konunun detaylı ve güzel bir resmi tasarımınıza yerleştirin. Fakat bu resmi yerleştirirken resminizin bir nevi tüm videonuzun demosu olacağını aklınızdan çıkarmayın. Öyle bir resim olmalı ki insanlara “Ben bu videoyu izlemeliyim!” duygusu uyandırsın.

Göz teması kurun! 

Özellikle YouTube üzerinde Vlog yapan arkadaşlara önerim, YouTube küçük resim tasarımlarında kendi resimlerini kullanın. Kendi resminizi örnek olarak gülümserken, şaşırırken veya kameraya poz verirken kullanabilirsiniz. Kendi resminizi kullanmanız insanların videoyu cana yakın, içten bulmasını sağlayacak ve onları videoya çekecek.

Tutarlılık

Yukarıdaki yazı tipi maddesinde bahsettiğim gibi, YouTube kanalınızı adeta bir marka gibi düşünün. Yazı tipi, renkler, fotoğraf stili, yerleşim gibi seçeneklerde belirli standartlarınız olsun ve bunların dışına çok büyük istisnalar dışında çıkmamaya çalışın. Bu konu gerçekten önemli çünkü siz ne kadar tutarlı olursanız izleyicilerinizde size karşı o kadar tutarlı olacaklar.

Bütün ekranları hesaba katmayı unutmayın.

İnsanlar YouTube’a cep telefonu, tablet, televizyon, bilgisayar gibi bir çok farklı mecradan giriyor. Ve hepsinde YouTube küçük resim tasarımınızı farklı formatlarda, farklı büyüklüklerde görüyor. Yazınızın boyutunu tüm ekranları hesaba katacak şekilde ayarlarsanız tüm mecralarda kalitenizi düşürmezsiniz.

YouTube Küçük Resim Ölçüsü

YouTube videolarınız için Adobe Photoshop veya herhangi bir online tasarım programında hazırlayacağınız YouTube küçük resmi 1280×720 ölçülerinde olmalı ve kaydedildiği zaman 2MB geçmemeli! YouTube küçük resimler için format olarak JPG, GIF, BMP veya PNG kabul ediyor.

Leave a comment

Newsletter Sign Up