fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Moodboard nedir?

Moodboard Bir tasarımla ilgili karar verirken, yol haritası belirlerken en büyük yardımcılarımızdan biridir. Aslında başlıkta ilham panosu yazdım ama “Inspiration Board, İlham Tahtası, Fikir Panosu” olarakta isimlendirilebiliyor.

Örnek vermek gerekirse en sık kullanılan durumlar: logo tasarımı, grafik tasarımı, website, outdoor reklam vb.

Moodboard (İlham Panosu) nasıl hazırlanır?

Anahtar kelimelerimizi ve kullanacağımız ana fikri belirledikten sonra bizde o fikri çağrıştıran obje fotoğrafları, renkler, tasarımlar, yazı tipleri gibi o tasarım sürecinde bize ilham verme ihtimali olan en ufak materyal dahil olmak üzere bir pano üzerinde toplamaya başlıyoruz. Toplamaya başladıktan sonra zamanla bakıp uymadığını düşündüklerinizi çıkarırsınız.
Yine tekrar görüp sevdiklerinizi dahil edersiniz, sonra yine uymayanları çıkarırsınız. Yeni renkler, yeni materyaller dahil edersiniz. Süreç bu şekilde ilerledikten sonra fikir ve kavram haritanız belli bir süreden sonra netleşmiş hale gelecektir. Genelde gerçekten güzel şeyler çıkar, moodboard hazırlamak bile epey zevklidir.

Moodboard (İlham Panosu) hangi programda hazırlanır?

Moodboard hazırlarken dijital ortamda kullanabileceğiniz programlara örnek olarak Adobe Photoshop & Illustrator ve Microsoft Powerpoint’i verebiliriz fakat aslında önemli olan hangi programda hazırladığınız değil, ilham alabileceğiniz tüm materyalleri bir araya toplayabilmek. Mesela bir klasöre kaydetmek, Pinterest üzerinde bir pano oluşturmak, telefonunuzun fotoğraf galerisinde bir albüm oluşturmak bile Moodboard (İlham Panosu) hazırlamaya örnek gösterilebilir.

Eğer daha önceden hazırladığınız moodboardlar varsa sizde lütfen yorum kısmında belirtin veya örnekleri [email protected]’a gönderin. Üzerinde birlikte konuşalım!

Leave a comment

Newsletter Sign Up